Десетици илјади лица учествуваа на геј парада во Тел Авив

Од:

Десетици илјади хомосексулани, трансродни луѓе и нивните поддржувачи, учествуваа денеска на парадата „Геј Парада“ во Тел Авив, јави БТА. 

Големиот број на учесници во оскудна облека поминаа во јужниот дел на градот па се до крајбрежјето, каде ќе се одржи забава во чест на парадата.

Од своето прво организирање во 1998 година геј парадата во Тел Авив стана важна манифестација за ЛГБТ заедницата во светот. 

Израел е со репутација на земја пионер во популаризацијата и почитувањето на правата на хомосексуалните луѓе, особено во областа на посвојувањето на деца од истополови парови или спречување на различни форми на дискриминација. 

Самата израелска Влада го поддржува овој дух на отвореност.  

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Грција, прва православна земја која дозволи истополови бракови – Лидерот на СИРЗА прослави во Геј бар

Анита Петровска Рајковиќ

По 10-годишна пауза во главниот град на Естонија се одржи геј парада

Ана Ололовска

Германскиот Бундестаг ги легализираше истополовите бракови

Ана Ололовска

Меркел подготвува терен за истополови бракови во Германија

Ана Ололовска

Сириски бегалец-хомосексуалец обезглавен во Турција

Емир Латифовиќ

Седум дена геј фестивал во Прага

Ана Ололовска