Германскиот Бундестаг ги легализираше истополовите бракови

Од:

Германскиот Бундестаг утрово усвои Закон со кој во Германија се легализраат браковите меѓу лица од ист пол, јави ДПА.

Во текстот на Законот се посочува дека „брак се вклучува меѓу две лица од различен или од ист пол“.

Законот беше усвоен со гласовите на пратениците од трите левичарски партии во Долниот дом на германскиот Парламент – Социјалдемокартската партија на Германија (СПД), сојузот Зелени и партијата Левица, како и на некои од претставниците на Христијанско демократската унија (ЦДУ) на канцеларката Ангела Меркел.

За разлика од коалициските партнери од СПД и дел од пратениците од нејзината партија, самата Меркел и мнозинството од претставниците на ЦДУ, гласаа против Законот.

Би можело да ве интересира

Светската сила на работ на банкрот, лоши прогнози за животниот стандард во Германија

Порака од Германија: Сакаме да ја видиме Северна Македонија во ЕУ, сега е важно да се продолжи со уставните измени

Во Диселдорф експлодираше киоск, загинаа три лица, 16 се повредени

Горан Наумовски

Во Германија: Маж сексуално злоставувал девојче во двор на училиште

Германските тајни служби ќе можат да ја следат АфД за екстремистички активности

Горан Наумовски

Мистериозна смрт на девојче во Германија