homoseksualnost

Свет

Саудиска Арабија заплени играчки во бои на виножито затоа што „промовирале хомосексуалност“

А1он
Властите на Саудиска Арабија запленија играчки и детска облека во бои на виножито под изговор дека преку нив се за „поттикнува хомосексуалноста“. Телевизијата Ал Екбарија
Свет

Историска одлука на Европскиот суд на правдата: Родителите од ист пол мора да бидат признаени како семејство

А1он
Највисокиот суд на ЕУ пресуди дека о истополовите родители и нивните деца мора да бидат признаени како семејство во сите земји-членки на ЕУ. Во денешната
Свет

Унгарија го забрани „промовирањето“ на хомосексуалноста, Орбан тврди: мислиме на децата

А1он
Унгарија денеска го усвои контроверзниот законски амандман со кој се забранува „промовирањето“ на хомосексуалноста кај малолетните лица, а активистите за човекови права го оценија како
Свет

Француски министер: Јас сум хомосексуалец и немам проблем тоа да го кажам

А1он
Францускиот министер за европски работи Клемент Боне јавно призна дека е хомосексуалец и додаде дека нема проблем тоа јавно да го каже. Тој го изјави
Свет

Во 70 земји е незаконски да се биде хомосексуалец, во седум се казнува со смрт

А1он
Драконскиот закон во Брунеј донесен пред два дена, каде хомосексуалноста ќе се казнува со смрт со каменување, предизвика бурни реакции во светската јавност, посебно меѓу
Свет

Меркел подготвува терен за истополови бракови во Германија

А1он
Германски парламентарци вршат силен притисок врз канцеларката Ангела Меркел за брзо гласање во Бундестагот на кое треба да се легализираа истополовите бракови, јави дописникот на
Свет

Могерини на Меѓународниот ден против хомофобијата: Истополовите односи се уште се кривично дело во 70 земји

А1он
Високата претставничка на Европската унија за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини, денеска по повод Меѓународниот ден на борба против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата, во
Регион

Физички ги напаѓал хомосексуалците со хулиганите: Не можев да прифатам дека и јас сум хомосексуалец

А1он
Филип Роксандиќ кој има 24 години не можел да прифати дека е хомосексуалец, па затоа во 2010 година како хулиган бил заедно со тие што
Свет

Португалија: Отфрлен предлог законот за право на посвојување деца за истополови двојки

А1он
Парламентот на Португалија вчера го отфрли предлог законот со кој се предвидуваа ограничени права за посвојување на истополовите двојки, јави ДПА. Законот, поднесен од опозициската