Данските власти објавија слика од мистериозниот објект пронајден во близина на Северен поток

Од:

Данската агенција за енергетика ја покани швајцарската компанија Nord Stream 2 AG да учествува во операцијата за извлекување на непознат објект пронајден покрај оштетениот гасовод Северен тек 2 во Балтичкото Море.

Данските власти соопштија дека објектот не претставувал непосредна безбедносна закана, но одлучиле да го извлечат со помош на националната војска.

Агенцијата чека одговор од Северен тек 2, кој носи еден од двата руски гасоводи оштетени во експлозиите во септември минатата година, на барањето да помогне во идентификацијата на објектот. Блумберг објави дека тоа би можело да биде димна пловка, уред за испраќање сигнали во случај на опасност.

Во меѓувреме, данските власти објавија слика од објектот. Станува збор за цилиндричен објект висок околу 40 сантиметри. Како што може да се заклучи, се наоѓа до цевката.

Би можело да ве интересира

Вашингтон пост: Украински офицер го координирал нападот на Северен ток, Зеленски не знаел

Се појавија нови докази за уништувањето на Северен тек, непријатни за Полска

ЦИА со месеци знаела дека украинците ќе го разнесат Северен тек

ЦИА знаела за нападот на Северен тек: Го извеле Украинци и криеле од Зеленски

Катерина Ѓуровски

Според германските истражители: Доказите за уништувањето на „Северен тек“ водат до украинската војска

Горан Наумовски

Русија: Американски разузнавачки агенти се директно вклучени во експлозиите на Северен тек

Ана Ололовска