ЦИА со месеци знаела дека украинците ќе го разнесат Северен тек

Од:

Холандското воено разузнавање ја предупредило ЦИА за планот на Украина да го разнесе гасоводот Северен тек три месеци пред експлозиите да ја оштетат подводната структура, објавија медиумите. ЦИА потоа побарала Киев да не ја спроведува операцијата, објави холандската јавна телевизија НОС, во соработка со германскиот АРД и неделниот весник Ди Цајт.

ЦИА ја предупредила Украина „по добиениот алармантен извештај од холандската воена разузнавачка служба (МИВД), која слушнала за плановите преку украински извор“, објави НОС. „Вашингтон пост“ на 6 јуни објави дека ЦИА била предупредена за украинските планови од шпионска агенција од европска земја, без да прецизира за која земја станува збор.

Запрашана за оваа информација, холандската министерка за одбрана Кајса Олонгрен не сакаше да коментира. „Не можам да ја коментирам работата на нашите разузнавачки служби“, рече таа на прес-конференција во Амстердам, додавајќи дека Германија, Шведска и Данска го истражуваат инцидентот.

Гасоводите „Северен тек 1“ и „2“, наменети за транспорт на природен гас од Русија до Германија, беа саботирани со подводни експлозии на 26 септември и беа ставени надвор од употреба, што потенцијално ја лиши Москва од приход од милијарди долари.

Неколку земји, вклучувајќи ги Русија, Украина и САД, беа обвинети дека се одговорни, но сите го негираат тоа.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во средата потврди дека не бил вклучен во експлозијата на гасоводот „Северен тек“ и рече дека не верува оти други украински функционери имале некаква улога, како што тврдат неколку весници.

Според планот, наводно, пресретнат од холандските разузнавачки служби, операцијата ја водел украинскиот генерал Валериј Залужни, а учествувал и мал тим нуркачи кои користеле едрилица. Претседателот Зеленски не бил информиран за тој план, според НОС.

Би можело да ве интересира

Вашингтон пост: Украински офицер го координирал нападот на Северен ток, Зеленски не знаел

Се појавија нови докази за уништувањето на Северен тек, непријатни за Полска

ЦИА знаела за нападот на Северен тек: Го извеле Украинци и криеле од Зеленски

Катерина Ѓуровски

Според германските истражители: Доказите за уништувањето на „Северен тек“ водат до украинската војска

Горан Наумовски

Русија: Американски разузнавачки агенти се директно вклучени во експлозиите на Северен тек

Ана Ололовска

Данските власти објавија слика од мистериозниот објект пронајден во близина на Северен поток

Ана Ололовска