Русија: Американски разузнавачки агенти се директно вклучени во експлозиите на Северен тек

Од:

Амбасадата на Русија во САД соопшти дека Вашингтон се обидува да ги минимизира штетните информации за наводната вмешаност на нејзините разузнавачки служби во минатогодишните експлозии кои го оштетија гасоводот Северен тек.

Москва во понеделникот не успеа да го натера Советот за безбедност на ОН да побара независна истрага за септемвриските експлозии кои ги оштетија гасоводите „Северен поток“ што ги поврзуваат Русија и Германија и исфрлаа гас во Балтичкото Море, пишува „Ројтерс“.

Руските власти реагираа луто, а Кремљ вчера соопшти дека ќе продолжи да бара меѓународна истрага.

Руската амбасада во САД во соопштение објавено на нејзиниот канал на Телеграм рече дека Вашингтон прави се што е можно за да спречи утврдување на околностите околу експлозиите.

„Ова го гледаме како јасен обид да се минимизираат информациите од реномирани новинари кои се штетни за САД за можно директно вклучување на американските разузнавачки служби“, се вели во соопштението на амбасадата на руски јазик.

Во блог пост во февруари, истражувачки новинар, добитник на Пулицерова награда, Сејмур Херш, цитираше неидентификуван извор кој вели дека нуркачите на американската морнарица ги уништиле нафтоводите со експлозив по наредба на американскиот претседател Џо Бајден.

Белата куќа го отфрли извештајот на Херш како „крајно лажна и целосна фикција“. Норвешка рече дека обвинувањата се бесмислици.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Руски авион Суперџет се урна во Подмосковље, загинаа сите членови на екипажот

САД: Ќе работиме со Северна Македонија и Грција да го одржaт Договорот од Преспа

За одбрана од Русија, на НАТО му требаат меѓу 35 и 50 бригади

Горан Наумовски

Во САД се пронајдени 200 деца кои се бараа како исчезнати

Горан Наумовски

Кремљ: Ердоган не може да биде посредник во разговорите меѓу Русија и Украина

Американските бази во Европа во состојба на готовност поради можни терористички напади