Далај Лама хоспитализиран во Њу Делхи

Од:

Тибетскиот духовен лидери Далај Лама е примен во болница во главниот град на Индија, Њу Делхи поради инфекција на белите дробови.

Далај Лама е хоспитализиран поради инфекција на белите дробови, сега се чувствува подобро. Тој прима терапија и најверојатно ќе остане во болница еден – два дена, изјави портпаролот Тезин Такла.

Далај Лама вчера пристигна во Њу Делхи со авион од Дармсала, каде му е седиштето на медицински консултации.

Дармсала која се наоѓа во северна Индија е седиште на Далај Лама откако побегна од Тибет во 1959 година по неуспешниот бунт против кинеската Влада.

Далај Лама во минатонеделниот говор на конференција на професори и студенти во Њу Делхи повтори дека не бара независност за Тибет и оти повеќе би сакал „повторно обединување“ со Кина под взаемно прифатливи услови.

Би можело да ве интересира

Трамп: Индија и Пакистан да ги намалат тензиите околу Кашмир

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пожар во болница во Њу Делхи, се евакуираат пациентите

Индија во следните денови планира олеснување на рестрикциите во Кашмир

А1он

Моди ја бранеше индиската политика за Кашмир

А1он

Во Индија во сезоната на монсуни загинаа најмалку 209 луѓе

А1он

Индискиот Врховен суд ја потврди блокадата на Кашмир