Црквата во Витлеем на листата на УНЕСКО

Од:

УНЕСКО по итна процедура ја впиша црквата на Христовото раѓање во Витлеем на листата на светските културни наследства.

dobivaj vesti na viber

За неа гласале 13 членови од Комитетот за културно наследство, шест биле против, а двајца биле воздржани.

Таа црква се наоѓа на палестински територии и е прв палестински споменик ставен во листата на светски културни наследства, откако Палестина е примена во УНЕСКО, минатиот есен.

Црквата на Христовото раѓање е изградена пред 1.500 години.

Би можело да ве интересира

ЕСА разгледува можност за пренос на енергија од вселената на Земјата

А1он

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Ана Ололовска

ВИДЕО: Вредните икони украдени пред повеќе од деценија гнијат во Албанија оти Македонија ги заборави

Ден на планетата Земја 2022: Инвестирајте во нашата планета

Ана Ололовска

Најлоша суша во југозападниот дел на Северна Америка во последните 1.200 години

Ана Ололовска

Богојављенски собир на светската хуманистичко – интелектуална елита на онлајн конференција во Охрид

Ана Ололовска