Бројот на заразени во Сиднеј се зголемува, властите апелираат да не се излегува од дома

Од:

Австралиските власти во Нов Јужен Велс ги повикаа жителите на Сиднеј да останат дома, предупредувајќи дека сегашната тринеделна блокада може да биде продолжена доколку не се стави под контрола последниот бран на инфекции со Ковид-19, бидејќи извештаите укажуваат на најголемо зголемување на локални случаи оваа година.

Стотици дополнителни полициски патроли во Сиднеј моментно спроведуваат мерки на градските власти за да се спречи ширењето на многу заразните инфекции со делта сојот, од кои сега има вкупно повеќе од 400 потврдени случаи.

– Нов Јужен Велс се соочува со најголемиот предизвик од почетокот на пандемијата и моментно бројките не одат во добра насока, изјави премиерката Гледис Береџиклиан.

Таа, исто така, апелираше до жителите да не ги напуштаат своите домови освен за приоритетни потреби.

Во оваа најнаселена австралиска држава денеска се пријавени 44 локални случаи, а 43 пациенти во моментот се хоспитализирани, од кои 10 се наоѓаат на интензивна нега и четворица се приклучени на респиратори. Зголемување на инфекциите се регистрира и покрај двонеделното заклучување кое беше продолжено за уште една недела, до 16 јули.

Властите најавија дека од вечерва ќе ги заострат ограничувањата во Сиднеј и ќе ги ограничат собирите на две лица, како и движењето на жителите на 10 километри од нивните домови.

Би можело да ве интересира

Жена е тешко повредена во напад на ајкула во Сиднеј

(ВИДЕО) Драма во Сиднеј: Се закануваше дека ќе се разнесе, откажани повеќе летови

По 100 години, Сиднеј го загуби приматот најголем град во Австралија

Австралија воведува петта доза од вакцината против Ковид-19

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Илјадници огномети во Сиднеј, спектакуларно добредојде за 2023 година

Горан Наумовски

Брод за крстарење закотвен во Сиднеј со 800 патници заразени со коронавирус

Горан Наумовски