avstralija koronavirus

Свет

Брод за крстарење закотвен во Сиднеј со 800 патници заразени со коронавирус

А1он
Брод за крстарење со неколку стотици патници заразени со коронавирус се закотви во Сиднеј. Австралиската министерка за надворешни работи, Клер О’Нил, денеска објави дека протоколите
Свет

ВИДЕО: Снимки од емотивни семејни средби на аеродром, Австралија конечно ги отвори границите

А1он
По точно 704 дена или речиси две години Австралија ги отвори границите за меѓународни патници. Фотографии и снимки од аеродромите од емотивни обединувања на семејства,
Свет

По речиси две години, Австралија отвора граници за вакцинирани туристи

А1он
Австралија целосно ќе ги отвори границите за сите вакцинирани носители на визи од 21 февруари, изјави премиерот Скот Морисон откако земјата беше затворена за странци
Свет

Рекорден број новозаразени со Ковид во две австралиски држави

А1он
Австралиските држави Викторија и Квинсленд пријавија досега најголем број нови инфекции во последните 24 часа. Во сојузната држава Квинсленд денеска се пријавени 1.158 новозаразени лица,
Свет

Скандалот во Австралија се шири: Повеќе од 800 луѓе добиле погрешни резултати од тест за корона

А1он
Бројката на луќе кои добиле погрешни резултати на тестирањето за корона во Австралија се зголеми на 886. На Божик овие луќе биле информирани дека се
Свет

Рекорден број новозаразени во Австралија за 24 часа од почетокот на пандемијата

А1он
Австралија денеска има рекорден број нови случаи на Ковид-19 од почетокот на пандемијата. Најмногу новозаразени има во најгусто населените држави Нов Јужен Велс со 2.482,
Свет

Австралија го суспендираше повторното отворање на границите поради Омикрон

А1он
Австралија денеска го одложи планираното повторно отворање на границите за студенти и квалификувани работници, наведувајќи ја неизвесноста за опасностите и преносливоста на новиот сој коронавирус
Свет

Трет ден по ред протести во Мелбурн против задолжителната вакцинација за Ковид-19

А1он
Стотици демонстранти излегоа на скалите на австралискиот Споменик на војната, во знак на протест против задолжителните вакцини проти Ковид-19 за градежниот сектор. Тешко вооружени полицајци