Брод за крстарење закотвен во Сиднеј со 800 патници заразени со коронавирус

Од:

Брод за крстарење со неколку стотици патници заразени со коронавирус се закотви во Сиднеј.

Австралиската министерка за надворешни работи, Клер О’Нил, денеска објави дека протоколите за ковид се соодветни.

Бродот за крстарење се закотви во Сиднеј, а на него имало околу 800 луѓе, од кои повеќето биле позитивни на корона вирусот, соопшти компанијата „Карневал Австралија“, пренесува Ројтерс.

Здравствените власти на државата Нов Јужен Велс објавија дека е на сила заканата од „трето ниво“, односно постои висок ризик од зараза.

Би можело да ве интересира

Научниците алармираат поради новата варијанта на Ковид-19

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Гори товарен брод со 3.000 автомобили: Има мртви, неколкумина се повредени

Горан Наумовски

Прва тужба во Германија поради последиците од вакцината против корона на Фајзер

Ана Ололовска

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска

СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирус

Ана Ололовска

Затвор за газдата и капетанот на „Атлантија“ на кој почина италијански турист, а две деца едвај се спасија