Бројот на баратели на азил во ЕУ намален на ниво од пред 2015 година

Од:

Бројот на баратели на азил во земјите членки на ЕУ лани се намали на нивото од пред мигрантската криза во 2015 година, соопшти Европската статистичка агенција (Евростат).

Според податоците на Агенцијата, лани во земјите членки на ЕУ азил побарале 580.000 лица, што е намалување за 11 отсто во однос на 2017-та и на ниво како и во 2014 година.

За време на мигрантската криза во 2015 година, во ЕУ пристигнаа околу 1,2 милион бегалци, што претставува најголем бран на мигранти во Европа по Втората светска војна.

Најмногу барања за азил лани биле поднесени во Германија, а по неа следуваат Франција, Грција, Шпанија и Италија.

Најголем пад на бројот на баратели на азил лани е регистриран во Италија, додека најголем пораст на подносители на барања за престој од дури 80 отсто има на Кипар.

Меѓу барателите на азил во ЕУ и лани најбројни биле државјаните на Сирија, а по нив следуваат Авганистанците и Ирачаните.

Би можело да ве интересира

Бајден на самитот на НАТО лично ќе ги обновува односите со Европа

Жарко Настоски

ЕУ се откажа од опцијата да купи уште 100 милиони вакцини од „АстраЗенека“

Жарко Настоски

Францускиот производител на вакцини Валнева ги прекина преговорите со ЕУ

Жарко Настоски

Сè повеќе Украинци бараат азил во Европската унија

Жарко Настоски

12 европски земји уверени дека ќе постигнат 70% имунизација до средината на јули

Жарко Настоски

Русија никогаш немала повеќе војници на украинската граница, Брисел „длабоко загрижен“

Жарко Настоски