Британските лекари го идентификуваа индискиот сој како најопасен и заразен

Од:

Британските лекари го идентификуваа индискиот сој на новиот коронавирус како најопасен и заразен, покажува студијата објавена во „Лансет“.

Специјалисти анализираа случаи на пациенти во Шкотска помеѓу 1 април и 28 мај оваа година. Кај 99 отсто од нив е извршен целосен преглед на текот на болеста. За време на разгледуваниот период, регистрирани се 19.543 потврдени случаи на вирусот.

Врз основа на добиените податоци, истражувачите заклучуваат дека ризикот од хоспитализација кај пациенти со индиски сој на Ковид-19 е двојно поголем отколку британскиот.

Лекарите исто така забележуваат дека ризикот од хоспитализација е значително поголем кај пациенти кои имаат пет или повеќе други заболувања.

Истражувањата покажуваат дека вакцинацијата е сигурен начин да се намали ризикот од инфекција, иако Астра Зенека и Фајзер се помалку ефикасни против индиската верзија отколку британскиот сој. Сепак, лекарите наведуваат дека немаат доволно податоци за хоспитализирани пациенти со новиот коронавирус за да ги споредат вакцините.

Би можело да ве интересира

Смртноста од Ковид-19 во светот се зголеми за повеќе од 20 отсто

Ана Ололовска

„Вашингтон пост“ наложи задолжителна вакцинација за своите вработени

Ана Ололовска

Италија: Речиси 99 отсто од смртните случаи од Ковид-19 се кај лица кои не се целосно вакцинирани

Ана Ололовска

Пандемијата ги стави Индијците во огромни долгови за лекување

Ана Ололовска

Рекорден број новоинфицирани со Ковид-19 за еден ден во Јужна Кореја

Ана Ололовска

Карантинот во Сиднеј продолжен за уште еден месец

Ана Ололовска