Британскиот амбасадор во Иран ја напуштил државата по приведувањето

Од:

Британскиот амбасадор во Иран, Роберт Макер ја напуштил земјата откако претходно беше кратко уапсен во Техеран, јавија иранските државни медиуми.

Иранската државна новинска агенција ИРНА објави дека Макер информирал дека ќе замине.

Макер беше приведен по бдеењето за жртвите од трагедијата на урнатиот украински авион. Бдеењето потоа се претвори во протест, а Макер замина, но беше приведен.

Тој подоцна негираше учество во демонстрациите.

Како што додаде во пораката напишана на англиски и на персиски јазик, тој го напуштил тоа место по пет минути кога некои почнале да викаат пароли против властите.

Заменик-министерот за надворешни работи на Иран потврди дека иранските власти накратко го привеле британскот амбасадор Роб Макер како странец осомничен дека учествувал во „нелегален митинг“, наведувајќи дека амбасадорот е ослободен веднаш по потврдувањето на неговиот идентитет.

Би можело да ве интересира

Во Велика Британија се предлага самоизолација на лицата кои биле во Италија

Ана Ололовска

Во Иран починаа уште две лица од новиот коронавирус

Ана Ололовска

ЕУ ќе го усвои мандатот за преговори со Обединетото Кралство

Ана Ололовска

Уште четири лица починаа од коронавирусот во Иран, вкупно 12

Ана Ололовска

Најниска излезност на избори во Иран од 1979 година

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку седум жртви во Турција во земјотресот на границата со Иран, Техеран соопшти за 25 повредени

Ана Ололовска