Британија: Русија се уште ја разгледува можноста за делумна мобилизација

Од:

Британското Министерство за одбрана објави дневен извештај за развојот на ситуацијата во Украина, во кој се наведува дека руските власти се уште ја разгледуваат можноста за дополнителна рунда делумна мобилизација.

На 22. јануари 2023 година, медиумите објавија дека руската гранична контрола ги спречила мигрантите од Киргистан со двојни пасоши да ја напуштат Русија, наведувајќи дека нивните имиња се на списокот за мобилизација. Еден ден подоцна, портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков рече дека указот за делумна мобилизација е сè уште во сила, тврдејќи дека е неопходно да се поддржат вооружените сили.

Би можело да ве интересира

Вагнер се повлекува од Бахмут на 10 мај

Катерина Павлова-Николовска

Британија: Руските жртви се намалени за 30 отсто

Британија: Обидот на Русија да го уништи украинскиот енергетски систем веројатно пропадна

Катерина Павлова-Николовска

Руската офанзива на Бахмут најверојатно заглави поради недостаток на војници, објави британското разузнавање

Катерина Павлова-Николовска

Британија: Русите изгубија многу оклопни возила во борбите околу Авдивка

Руските напади на Бахмут губат на интензитет тврди британското министерство за одбрана