mobilizacija. ukrainska kriza

Свет

ВИДЕО: Русија со дронови го нападна југот на Украина

А1он
Русија лансираше 14 беспилотни летала и пет проектили кон Украина во текот на ноќта, соопшти утрово украинското воздухопловство, а системите за противвоздушна одбрана уништија 11
Свет

Медведев: Оваа година 280.000 луѓе се пријавија за руската армија

А1он
Приближно 280.000 луѓе се пријавиле за професионална служба во руската армија оваа година, изјави денеска заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност и поранешен претседател Дмитри
Свет

Британија: Кремљ веројатно подготвува широка мобилизација

А1он
Министерството за одбрана на Обединетото Кралство утринава го објави својот најнов разузнавачки извештај за војната во Украина, велејќи дека руските власти „најверојатно се подготвуваат да
Свет

Русија призна дека извршила повеќе од 9.000 нелегални мобилизации

А1он
Русија призна дека од есента неоправдано регрутирала неколку илјади луѓе за војната против Украина. „Повеќе од 9.000 граѓани кои беа незаконски мобилизирани се вратени дома
Свет

Британија: Русија се уште ја разгледува можноста за делумна мобилизација

А1он
Британското Министерство за одбрана објави дневен извештај за развојот на ситуацијата во Украина, во кој се наведува дека руските власти се уште ја разгледуваат можноста
Свет

Русија се обидува да го зголеми бројот на војници без мобилизација тврди британското разузнавање

А1он
Британското Министерство за одбрана го објави дневниот извештај за ситуацијата во Украина. Во него се наведува дека Андреј Картаполов, шеф на Одборот за одбрана на
Свет

Украина отвори линија за предавање на руските војници: „Се јавуваат до 100 дневно“

А1он
Украинската влада соопшти дека добиваат до 100 повици дневно преку линијата преку која руските војници можат да се предадат Проектот „Сакам да живеам“ започна во
Свет

Руските резервисти масовно гинат копајќи ровови и во нападите врз Бахмут тврдат Британците

А1он
Британското Министерство за одбрана објави нов дневен извештај на британското разузнавање за ситуацијата во Украина. Во фукус на извештајот е мобилизацијата која Путин ја најави
Свет

Кремљ: Нема потреба од претседателски декрет за завршување на мобилизацијата

А1он
На Русија не и е потребен претседателски декрет за официјализирање на завршувањето на делумната мобилизација на резервистите за борба во Украина и тој нема да