mobilizacija. ukrainska kriza

Свет

ВИДЕО: Стотици уапсени во Русија на протестите против мобилизацијата

А1он
Повеќе од 730 лица се приведени на денешните протести во Русија против мобилизацијата, соопшти руското движење за заштита на човековите права ОВД-Инфо. Според ОВД-Инфо има
Свет

Руската Дума в четврток би можела да расправа за анексијата на окупираните украински територии

А1он
Долниот дом на рускиот парламент, може в четврток да почне дебата за анексијата на окупираните делови на Украина, јави агенцијата ТАСС, повикувајќи се на неименуван
Свет

Путин потпиша нов закон, драстични казни за тие што одбиваат да се борат

А1он
Руските војници кои одбиваат да се борат, дезертираат, не ги почитуваат наредбите или ѝ се предадат на Украина, сега би можеле да се соочат со
Свет

ВИДЕО: Грузија – една од последните опции за спас на Русите од мобилизација

А1он
Колoни возила и натаму има на руско-грузиската граница. Според дел од информациите редицата е долга 10 километри, но дел од информациите говорат дека колоната се
Регион

Ер Србија демантира декa цената на билетите за летовите Москва-Белград е илјадници евра

А1он
Ер Србија објави информации во врска со цената на билетите за летовите на авиокомпанија помеѓу Белград и Москва. Компанијата реагира откако медиумите објавија дека за
Свет

Украина им даде понуда на Русите кои ќе бидат мобилизирани

А1он
Украина испрати порака до Русите кои би биле присилно мобилизирани и испратени на фронтот. Пораката ја испрати советникот на Володомир Зеленски Михајло Подолjак. “Присилно регрутираните
Свет

(ВИДЕО) Километарски колони на грузиската граница: Русите со автомобили бегаат во соседната држава

А1он
Колони возила на границата меѓу Русија и Грузија се направија брзот откако беше соопштено за мобилизацијата. Мажите кои влегуваат во групата која ќе биде повикана
Свет

Што значи делумната мобилизација на Путин: План за војна со променет закон

А1он
Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин најави делумна мобилизација во оваа земја. Станува збор за регрутирање само на оние граѓани кои моментално се во резерва,