Британија: Кремљ веројатно подготвува широка мобилизација

Од:

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство утринава го објави својот најнов разузнавачки извештај за војната во Украина, велејќи дека руските власти „најверојатно се подготвуваат да овозможат поширока воена посветеност за задоволување на нивните воени потреби“.

Оттаму велат дека пратениците на руската Дума овој месец презентирале предлог-закон за промена на старосната граница за регрутирање од сегашните 18-27 години на 21-30 години, а се наведува дека „законот најверојатно ќе биде усвоен и ќе стапи на сила во јануари 2024 година“.

Тие наведуваат и дека Русија сè уште официјално им забранува на регрутите да работат во Украина, но додаваат дека најмалку стотици од нив најверојатно служеле во Украина поради административна конфузија или откако биле принудени да потпишат договори.

Би можело да ве интересира

Руските напади на Бахмут губат на интензитет тврди британското министерство за одбрана

Британија: Русите на фронт испраќаат тенкови од минатиот век

Катерина Павлова-Николовска

Русија призна дека извршила повеќе од 9.000 нелегални мобилизации

Катерина Павлова-Николовска

Британија: Русија се уште ја разгледува можноста за делумна мобилизација

Британско разузнавање: Русите веројатно го сменија клучниот командант

Британското разузнавање објави нови информации за Вагнер: Станува клучна руска единица

Катерина Павлова-Николовска