Блинкен идната недела во работна посета на Токио и Сеул

Од:

Американскиот Државен секретар Ентони Блинкен идната недела патува за Токио и Сеул, за да ја потврди приврзаноста на САД во зацврстување на партнерството со Јапонија и Јужна Кореја, како и потврдување на соработката со цел мир, стабилност и прогрес во Индо-пацифичкиот регион и во целиот свет, се вели во денешното соопштение на Стејт департментот.

За време на визитата на Токио, Блинкен и министерот за одбрана, Лојд Остин, ќе учествуваат на состанок на консултативниот Комитет за безбедност на САД и Јапонија („2+2“), организиран од министерот за надврешни работи на Јапонија, Тосимицу Мотеги и министерот за одбрана, Нобуо Киши. Во Токио, Блинкен ќе се сретне и со други високи официјални лица за разговар околу низа билатерални и глобални прашања. Државниот секретар исто така ќе има виртуелни средби со водечки јапонски бизнисмени, како и со млади јапонски новинари, на кои ќе се истакне важнста на економските врски меѓу двете земји и важноста на слободата на печатот.

Во Сеул, Блинкен и Остин ќе се сретнат со министерот за надворешни, Чон Иј Ун, и министерот за одбрана Со Вук, за разговори околу билатерани и глобални прашања.

Државниот секретар ќе има виртуелни средби со корејски младински лидери и виртуелена тркалезна маса со млади корејски новинари, каде ќе се дискутира за важноста на сојузот меѓу САДи Јужна Кореја со цел запазување мир и прогрес во Индо-пацифичкиот регион и во целиот свет, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

САД би можеле повлечените војници од Авганистан да ги распоредат во Узбекистан и Таџикистан

Ана Ололовска

Си-Ен-Ен: Можно е хакерите кои го изведоа нападот врз „Колонијал гасовод“ да се поврзани со Русија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Колорадо: На роденденска забава убиени седум лица

Ана Ололовска

Меркел ги повика САД да го отворат пазарот за вакцини и да дозволат извоз

Макрон бара САД да овозможат слободен извоз на вакцини

Јапонија ја продолжи вонредната состојба до крајот на мај

Ана Ололовска