Бик во Шпанија прегази двајца тркачи, еден почина во болница

Од:

Еден човек загина, а неговиот пријател е повреден за време на борба со бикови во источна Шпанија, соопштија властите.

Инцидентот се случил во градот Побла де Фарналс во регионот на Валенсија. Бикот удрил 61-годишен маж, кој бил пренесен во болница.

Иако итно бил опериран, тој почина од повредите. Истиот бик, познат како Косинеро или Готвачот, прободе друг маж. Во болница е пренесен и 63-годишен маж кој моментално е во стабилна состојба.

Смртта и повредите за време на борбите со бикови во Шпанија не се невообичаени.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Шверцерите на мигранти во Европа имаат нова, морничава тактика

Израел го протера шпанскиот амбасадор

Жена од Шпанија се спасила од киднапер кој ја врзал со катанец и синџир околу вратот

(ВИДЕО) Напаѓач му пукаше на шпански политичар во лице во центарот на Мадрид

Горан Наумовски

ВИДЕО: Нетанјаху е надвор од контрола, треба да се изведе пред Хашкиот суд бара шпанска министерка

Драстично се зголемува бројот на загинати во пожарот во Шпанија

Горан Наумовски