Би-Би-Си: Танзаниската Влада со месеци наназад го негира и исмејува коронавирусот, сега нема вакцини

Од:

Владата на Танзанија со месеци наназад го негираше присуството на коронавирусот и затоа сега нема план за вакцинација во земјата, ја пренесува Би-Би-Си оценката за реалната ситуација со заразата во оваа африканска земја.

Ваквата ситуација почна лани во јуни кога претседател Џон Магуфули ја прогласи Танзанија за „земја без вируси“, а тој, неговите соработници и другите високи владини претставници се исмејуваа на носењето заштитни маски, изразуваа сомневања во тестирањата и ги исмеваа соседните земји за воведувањето рестриктивни мерки, додаде британскиот јавен сервис.

Според дописникот на Би-Би-Си од оваа земја, Дикенс Олевие, кај граѓаните постои страв дека има голем број непотврдени случаи и жртви на Ковид-19.

Во Танзанија е речиси невозможно да се видат вистинските последици на епидемијата бидејќи само мал број луѓе се овластени да зборуваат за коронавирусот, додаде Би-Би-Си.

Би можело да ве интересира

Научниците алармираат поради новата варијанта на Ковид-19

Горан Наумовски

Прва тужба во Германија поради последиците од вакцината против корона на Фајзер

Ана Ололовска

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска

СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирус

Ана Ололовска

„Фејсбук силувачот“ кој ја лажираше сопствената смрт фатен во Танзанија

Шефот на СЗО: Не можеме да знаеме како настанала короната додека Кина не ги објави своите податоци

Ана Ололовска