Берлускони ќе биде погребан со државни почести, oпелото ќе биде извршено во Миланската катедрала

Од:

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони ќе биде погребан со државни почести, а oпелото ќе биде извршено во Миланската катедрала во среда од 14 часот.

Ова денеска го изјави портпаролот на Католичката црква во Милано, а пренесе Ројтерс.

Според агенцијата АНСА, неговото тело ќе биде префрлено во неговата вила Сан Мартино во Аркоро, северно од Милано.

Берлускони почина денеска во миланската болница „Сан Рафаеле“ на 87-годишна возраст, откако пред три дена беше хоспитализиран поради однапред закажан преглед поврзан со хронична леукемија.

Би можело да ве интересира

Oтворен тестаментот на Берлускони: Италијанскиот тајкун подели милиони, а им напиша последна порака на децата

Телото на Берлускони ќе биде кремирано, а пепелта ќе биде сместена во мавзолеј

Берлускони има леукемија

Горан Наумовски

Берлускони заврши на интензивна нега

Берлускони: Монца до скудетото за година-две

ЕК: Вотката од Путин за Берлускони ги прекршува европските санкции

А1он