Берлускони: Монца до скудетото за година-две

Од:

Поранешниот италијански премиер и ексгазда на Милан, Силвио Берлускони секогаш бил амбициозен човек, и по импресивната 0:2 победа над Јувентус вели дека главната цел е да се освои скудетото со клубот кој оваа сезона му е прва во италијанската елита.

86-годишниот Берлускони ја презеде Монца во септември 2018, додека клубот беше во Серија Ц, и поставувајќи здрави темели, ги однесе првпат во Серија А во 110-годишната историја на клубот. Досега, во првата сезона тие се на 11. место по 20 меча, со 12 поени над зоната за испаѓање, а минатата недела стигнаа до славна победа над Јувентус.

„Во Монца навистин веруваме, сакаме да станеме уште поважен клуб, и можеме да му порачаме на претседателот Адријано Галијани – сакаме да го освоиме скудетото, следната година или година подоцна. Купивме нови играчи, го удвоивме нашиот тренинг-центар Монцело, кој сега е најубав и најголем во Италија. Исто така го средивме стадионот со мала инвестиција од 25 милиони евра. Кога пристигнавме во клубот, на трибините имаше по 300 гледачи, сега има 10.000. Мораме да останеме обдинети. Мораме да ја направиме Монца голема“, вели Берлускони.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Oтворен тестаментот на Берлускони: Италијанскиот тајкун подели милиони, а им напиша последна порака на децата

Телото на Берлускони ќе биде кремирано, а пепелта ќе биде сместена во мавзолеј

Берлускони ќе биде погребан со државни почести, oпелото ќе биде извршено во Миланската катедрала

Берлускони има леукемија

Горан Наумовски

Берлускони заврши на интензивна нега

ЕК: Вотката од Путин за Берлускони ги прекршува европските санкции

А1он