ЕК: Вотката од Путин за Берлускони ги прекршува европските санкции

Од:

Дваесетте шишиња вотка што рускиот претседател Владимир Путин му ги испрати на италијанскиот политичар Силвио Берлускони, ги прекршуваат европските санкции воведени поради руската инвазија на Украина, соопшти денеска Европската комисија.

Поранешниот премиер Берлускони, чија партија „Форца Италија“ ќе биде дел од новата коалициска влада, се најде во центарот на вниманието неделава, кога истакна дека е повторно во контакт со Путин.

– За роденден ми испрати 20 шишиња вотка и многу убаво писмо, појаснува Берлускони, кој минатиот месец наполни 86 години, на аудио снимка објавена во јавноста.

Европските санкции воведени во април вклучуваат забрана за увоз на руски алкохол, а тука спаѓа и вотката, наведе Комисијата, додавајќи оти нема исклучоци за подароци.

Засега не е познато дали италијанските власти ќе преземат нешто за тоа прашање.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шолц: Подготвен сум да разговарам со Путин за Украина

Ана Ололовска

Партизаните му испратија порака на Путин

Ана Ололовска

Лукашенко оди кај Путин

Ана Ололовска

Додик патува за Москва, најави што ќе разговара со Путин

Ана Ололовска

Путин честиташе на освојувањето на Бахмут, најави награди

Русија издаде налог за апсење на хашкиот судија кој издаде налог за апсење на Путин

Ана Ололовска