Берлускони има леукемија

Од:

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони има леукемија, пишуваат „Кориере дела сера“ и „Ројтерс“, повикувајќи се на свои извори.

На Берлускони му e дијагностицирана леукемија откако заврши во болница поради проблеми со дишењето.

„Тој е во стабилна состојба“, изјави братот на Берлускони, Паоло, откако вчера го посети.

Берлускони во последните месеци неколку пати беше во болница, но секогаш излегуваше по неколку дена.

Ројтерс потсетува дека партијата Форца Италија на Берлускони е дел од десничарската коалиција на премиерот Џорџија Мелони, но тој нема никаква улога во владата.

Би можело да ве интересира

Oтворен тестаментот на Берлускони: Италијанскиот тајкун подели милиони, а им напиша последна порака на децата

Телото на Берлускони ќе биде кремирано, а пепелта ќе биде сместена во мавзолеј

Берлускони ќе биде погребан со државни почести, oпелото ќе биде извршено во Миланската катедрала

Берлускони заврши на интензивна нега

Берлускони: Монца до скудетото за година-две

ЕК: Вотката од Путин за Берлускони ги прекршува европските санкции

А1он