Белорусија го „откачи“ Источното партнерство на ЕУ

Од:

Белорусија соопшти дека го прекинува своето учество во Источното партнерство на ЕУ, кое има за цел да ги приближи Европејците и поранешните советски републики, во знак на протест против воведените санкции кон Минск.

„Не можеме да ги исполниме нашите обврски од овој договор во контекст на санкциите и ограничувањата наметнати од ЕУ“, се вели во соопштението на белоруското Министерство за надворешни работи. Во него се додава дека почнато е со „спроведување на суспензијата“.

Европејците ги засилија санкциите против Минск во врска со репресиите на големите протести предизвикани од реизборот на претседателот Александар Лукашенко во август 2020 година, како и поради приземјувањето на авион во Минск, за да се уапси опозиционерот Роман Петрашевич.

Би можело да ве интересира

ЕУ го поздрави подобрувањето на односите со САД

Ана Ололовска

ЕУ воведува ден на органското производство на храна

Ана Ололовска

Луксембург има најмногу автомобили по жител во Европската Унија

А1он

Варвициотис: ЕУ да биде доследна и кредибилна во обврските кон Западен Балкан

А1он

Довжан: Се надеваме дека дијалогот Софија Скопје ќе го деблокира ЕУ патот за Македонија

А1он

Мишел: ЕУ го осудува недостигот на лојалност на САД во кризата со подморниците

Ана Ололовска