Белгиските власти обвинија седум лица за „можни терористички напади“

Од:

Белгиските власти обвинија седум лица за „можни терористички напади“. Ова се случи еден ден откако белгиското обвинителство објави дека осум лица се уапсени под сомнение дека планирале терористички напади во таа земја.

Обвинителите во соопштението наведоа дека четири лица, од кои тројца се Белгијци и еден Турчин, се обвинети за учество во активности на терористичка група, подготовка на терористички акт, обид за атентат и намера за ширење порака за поттикнување на комисијата. за терористички акт, како и дека се поврзани со потенцијален напад во Антверпен, пренесува Ројтерс.

Двајца Белгијци и еден Бугарин се обвинети за потенцијален напад во Брисел, додека едно лице е обвинето за учество во активности на терористичка група, подготвување терористички акт и ширење порака со намера да поттикне извршување на терористички акт.

Во претходното соопштение во понеделникот, обвинителството соопшти дека полицијата извршила рација на пет адреси во Брисел, Антверпен и Еупен, град во близина на границата со Германија, и привела пет мажи, од кои најмалку двајца се осомничени дека го планирале нападот.

Ројтерс потсетува дека Белгија е прибежиште за неколку извршители на терористичките напади во Париз во 2015 година во кои загинаа 130 лица.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Бомбашки напад во Анкара, загина терорист, но има повредени

Белгија сака да ги врати „исчезнатите“ ракометари на Бурунди во Хрватска: „Тие се ваша одговорност“

(ВИДЕО) Немири во Брисел, горат автомобили, метро станицата Анисен е затворена

(ВИДЕО) Уапсени се тројца нашинци кои војувале за ИСИС во Сирија

Горан Наумовски

Во Германија уапсени се браќа од Сирија обвинети за планирање терористички напади

(ВИДЕО) Тројца полицајци загинаа, а осум се повредени во оружен инцидент во Ингушетија