Бајден: Русија треба да биде исклучена од Г-20 како одговор на војната во Украина

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Русија треба да биде исклучена од Групата 20 индустриски најразвиени земји и економии во светот поради нејзината воена агресија врз Украина.

dobivaj vesti na viber

Зборувајќи на самитот на Г7 во Брисел, Бајден кажа дека западните лидери денеска разговарале и за оваа тема, но не е познато дали сите 20 земји ќе се согласат на тоа.

-Мојот одговор е да, рече американскиот претседател на прашањето дали Русија треба да биде исклучена од Г20, пренесуваат британските медиуми.

Бајден додаде дека на Украина треба да и се дозволи да присуствува на состаноците на Г-20.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД сакаат да ги префрлат системите за ПВО од Блискиот Исток во Украина

А1он

Бајден сака изборите за претседателски кандидат на демократите да почнат во Јужна Каролина

А1он

Русија: Успешно тестиравме нова ракета за противракетна одбрана

Ана Ололовска

Патријархот Кирил: Донбас е првата линија на одбрана на рускиот свет

Ана Ололовска

Откриени документи со наводен план за инвазија: Путин сакал да ја освои Украина за 10 дена

Ана Ололовска

Вашингтон одобри продажба на Финска на противвоздушни ракети „Стингер“

Ана Ололовска