ВИДЕО: Бајден избран за 46-ти претседател на САД

Од:

Кандидатот на демократската партија Џо Бајден е избран за 46. претседател на САД, јавија американските медиуми.

Меинстрим медиумите го прогласија Бајден за избран претседател по прогласувањето на негова победа во Пенсилванија, која носи 20 електорски гласови. Со нив Бајден стигна до 273 електорски гласови, од потребните 270 за претседател.

Пребројувањето на гласовите продолжува во Пенсилванија, Џорџија, Аризона, Неведа, по што ќе следи и официјална потврда на резултатите.

Историски момент е и тоа што САД за првпат ќе има жена потпретседател на државата, Камила Харис, која е со афроамериканско и индиско потекло.

Актуелниот претседател Доналд Трамп најави дека неговиот правен тим ќе поднесе повеќе тужби во судовите за да ги оспори резултатите.

Половина час претходно, пак, Трамп на Твитер прогласи победа на изборите.

Би можело да ве интересира

Полицијата побројна од протрамповските демонстранти пред Капитол

Трамп: Одлуката за повлекување од Авганистан е „срамна“

Путин очекува самитот со Бајден да помогне во воспоставување дијалог

(ВИДЕО) Трамп: Оние кои го прекршија законот ќе одговараат, ќе има мирен трансфер на власта

Пелоси повика итно да се разреши Трамп: Тој е опасна личност за Американците

А1он

(ВИДЕО) Бајден: Не се осмелувајте да ги нарекувате демонстранти, тие беа домашни терористи

А1он