Автобус падна од мост во провалија во Пакистан, загинаа најмалку 41 лице

Од:

Најмалку 41 лице загинаа откако автобус падна во провалија во Балучистан, Пакистан, објавија локалните медиуми, пренесува Sky News.

Инцидентот се случил во Лазбела, планински регион во Балучистан.

Според локален претставник, автобусот излетал од мостот и се запалил.

„Телата се непрепознатливи“, изјави Хамза Анџум, висок функционер во областа Лазбела во провинцијата Белучистан, кој дошол на местото на несреќата.

Анџум рече дека тројца преживеани биле спасени, а автобусот наводно превезувал 48 патници кога удрил во столб на мостот и паднал од него.

Според проценките на Светската здравствена организација, повеќе од 27.000 луѓе загинале на патиштата во Пакистан во 2018 година.

Би можело да ве интересира

Исламската држава ја презеде одговорноста за експлозиите во Пакистан

Пакистан е веќе нуклеарна сила: Никој нема увид што изработува и колкава опасност може да предизвика

А1он

(ВИДЕО) Пакистан изврши ракетни напади на територијата на соседен Иран

Горан Наумовски

ВИДЕО: Нуклеарно вооружените Пакистанци се закануваат со одмазда за нападот од Иран

ВИДЕО: Иран истрела балистички ракети кон Пакистан

Предраг Петровиќ

Во експлозија на бомба загинаа шест, а повредени се 10 пакистански полицајци