Австрискиот суд го ослободи Борис Мазо со кауција од 25.000 евра

Од:

Виенскиот регионален кривичен суд го ослободи поранешниот официјален претставник на руското Министерство за култура Борис Мазо со кауција од 25.000 евра, забранувајќи му да ја напушти Австрија.

– Лицето е пуштено со кауција од 25.000 евра и забрането му е да ја напушти Австрија. Тој мора да остане на виенската адреса, каде што е регистриран и по потреба да се појави на суд, истакна извор од виенското обвинителство, додавајќи дека Австрија го притворила поранешниот руски претставник на барање на Шпанија.

Шпанската полиција претходно соопшти дека Мазо е приведен во Австрија, додека неговата поранешна сопруга и синот, двајцата руски државјани, се уапсени во Шпанија, кои се сомничат за перење пари.

Би можело да ве интересира

Расте бројот на антисемитски напади во Австрија

А1он

Во Виена извршена трансплантација на бели дробови на пациентка со Ковид-19

А1он

Во Австрија активиран резервниот состав на армијата

А1он

Курц најави контрапредлог на планот на Меркел и Макрон за економијата на ЕУ

Ана Ололовска

Од средина на јуни дел од европските граници се враќаат на режимот од пред епидемијата

Ана Ололовска

Во Виена е затворено основно училиште поради сомневање за Ковид-19

Ана Ололовска