Австрискиот министер за здравство поднесе оставка

Од:

Австрискиот министер за здравство Рудолф Аншобер денеска поднесе оставка.

Откако беше на боледување повеќе од една недела, тој најави обраќање за денеска.

За здравствената состојба на Аншобер нема информации, освен што вицеканцеларот Вернер Коглер рече дека министерот има проблеми со циркулацијата на крвта.

Би можело да ве интересира

Австриец ќе оди во затвор, намерно ѝ кашлал во лице на бившата жена и ја заразил со корона

Жарко Настоски

Австрија очекува две третини од граѓаните да ја примат вакцината

Ана Ололовска

Во Австрија ќе дозволат публика на фудбалските стадиони во последното коло

Жарко Настоски

Дупката во австрискиот буџет „длабока“ над 30 милијарди евра

Жарко Настоски

Австрија нема да ја користи Спутник В без одобрение од ЕМА

Ана Ололовска

Мегаскандал во Австрија: Курц му праќал бакнежи на државен службеник

Жарко Настоски