Австриската министерка за интеграција ја брани „картата на политичкиот ислам“

Од:

Австриската министерка за интеграција, Сузана Раб, во денеска објавените коментари застана во одбрана на контроверзната „карта на политичкиот ислам“, што беше објавена на Интернет кон крајот на мај.

-Ова во никој случај не е општо сомневање во муслиманите, изјави Раб за германскиот весник „Дие Велт“.

„Станува збор за заедничка борба против политичкиот ислам како плодна почва за екстремизам“, додаде таа.

Претставници на австриската опозиција и муслиманските групи го критикуваа фактот дека картата ги покажува сите исламски организации, без разлика на тоа дали имаат исламистички антидемократски склоности.

Интерактивната карта „сведочи за очигледната намера на владата да ги обележи сите муслимани како можна опасност“, одговори Муслиманскиот совет во соопштението пренесено од француските медиуми.

Мапата прикажува 623 муслимански организации, здруженија и џамии и нивните седишта во Австрија, и е создадена за Центарот за документирање за политичкиот ислам, основан во 2015 година како независен фонд на Република Австрија.

Муслиманското здружение на млади во Австрија во саботата соопшти дека ќе поднесе жалба против картата.

Специјалниот претставник на Советот за антисемитска и антимуслиманска омраза и злосторства, Даниел Хелтген, изјави дека многу муслимани се чувствуваат жигосани и загрозени од објавувањето адреси и други детали.

-Овој проект, што ги идентификува муслиманите со исламистите, е во спротивност со политиката за интеграција, изјави портпаролката на Партијата на зелената интеграција, Фаика Ел-Нагаши.

Министерката Раб ги отфрли критиките дека мапата може да ги загрози муслиманските претставници.

-Ако некој каже дека сака да формира муслиманска организација, но не сака никој да знае, па дури и да не знае што прават и кои се тие, тогаш тоа го покажува точно проблемот – имено, дека повеќе сакате да проповедате во приватните задни соби, рече таа.

Картата, исто така, е во интерес на муслиманите кои не сакаат да имаат никаква врска со екстремистичките склоности, додаде таа.

-Тие, исто така, треба да знаат во која џамија одат и кои структури и идеологии стојат зад неа, изјави Раб.

Конзервативниот канцелар Себастијан Курц редовно го критикува „политичкиот ислам“.

По првиот напад на џихадистите на австриско тло што се случи во ноември, дојде до зголемување на бројот на вербални и физички напади врз муслиманите во оваа централноевропска земја.

Советот на Европа вчера ја повика Австрија да ја повлече картата.

Би можело да ве интересира

Австрија ги засилува граничните контроли поради мигрантите

Ана Ололовска

Во Австрија расте бројот на заразени повратници од одмор во Хрватска и Шпанија

Жарко Настоски

Мистериозна болест меѓу американските дипломати во Виена

Ана Ололовска

Метеоролозите предупредуваат дека бранот од Германија и Австрија може да ја зафати и Словачка

Ана Ололовска

ВИДЕО: Се поголем е бројот на жртви од поплавите во Западна Европа, драматични снимки доаѓаат од Австрија

ВИДЕО: Силно невереме и полави и во Австрија

Катерина Павлова-Николовска