Австралиската држава Викторија уште шест месеци во вонредна состојба

Од:

Поради состојбата со коронавирусот, во австралиската држава Викторија денеска е продолжена вонредната состојба за уште шест месеци.

Горниот дом на Парламентот на Викторија донесе закон со 20 гласа „за“ и 19 „против“, со кој се продолжува вонредната состојба, со што се зајакнуваат овластувањата на Владата да усвојува ограничувања поврзани со пандемијата.

Владата сакаше да се продолжи вонредната состојба на една година.

Министерството за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 90 новозаразени со коронавирус и шест смртни случаи.

Тоа е зголемување во споредба со вчера, кога бројот на новозаболени беше 70.

Во текот на претходните седум дена, бројот на нови случаи беше двоцифрен и во просек 95, додека во претходните недели во просек имаше по 175 новозаразени дневно. 

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Среде пандемија, 7.000 луѓе без маски на еврејска свадба во Бруклин

Жарко Настоски

Бугарија за в петок најави „комплетно затворање“ на државата поради коронавирусот

Жарко Настоски

Албанија: Најмногу починати од Ковид-19 досега, речиси 800 новозаразени

Жарко Настоски

Во Грција регистрирани 1.388 нови случаи, починаа 84 лица од Ковид-19

Жарко Настоски

Британија од следниот месец ќе дозволи ограничен број гледачи на спортските терени

Жарко Настоски

Словенците во пандемијата почнале да пијат повеќе антидепресиви

Жарко Настоски