Анкета: Граѓаните на ЕУ и даваат предност на Меркел во однос на Макрон

Од:

На хипотетичко прашање за кого би гласале за „претседател на ЕУ“, доколку Ангела Меркел и Емануел Макрон се единствени кандидати, повеќе од половина од испитаниците во Холандија, Шпанија и Португалија се изјасниле за германската канцеларка во заминување.

Во сите 12 земји опфатени со новото истражување, вклучително и Франција, има повеќе жители кои се за германската канцеларка Меркел отколку за францускиот претседател Макрон, само што мнозинството е помало во некои држави, објави Европскиот совет за надворешни работи (ЕЦФР).

Генерално, 41 отсто од испитаниците би гласале за Меркел, а само 14 отсто за Макрон, се наведува во студијата на независниот тинк-тенк ЕЦФР.

Исто така, се наведува дека поддршката на Ангела Меркел се разликува од земја до земја, па на пример во Холандија е за 27 процентни поени повисока отколку во Бугарија. Анкетата покажа дека „58 отсто од Холанѓаните, 57 проценти од Шпанците и 52 отсто од Португалците би гласале за Меркел, а не за Макрон“. Од друга страна, во Бугарија, 31 отсто од испитаниците би гласале за Меркел, а 12 процента за францускиот претседател, додека останатите или нема да гласаат или не знаат за кого да гласаат. Макрон би добил најмногу гласови во Унгарија, 24 проценти, но повторно помалку од Меркел, за која 44 проценти од Унгарците би го дале својот глас на хипотетичките избори за претседател на Унијата.

Помалку од десет отсто од граѓаните во Холандија, Шпанија, Италија и Полска би гласале за Макрон.

Би можело да ве интересира

Редовен октомвриски самит на лидерите од ЕУ

Ана Ололовска

Димитров: Подобро да сме изненадени од добра вест, бидејќи имаме доволно искуство од разочарувања

А1он

Џачка: Албанија заслужува и треба да седне на преговарачка маса со ЕУ оваа година

А1он

Борел: Кандидатите за членство во ЕУ ​​да работат на реформи во клучните области

А1он

Фон дер Лајен: ЕУ нема да дозволи Полска да ги доведе во ризик нашите вредности

Катерина Павлова-Николовска

ЕУ бара да се стави крај на заканите врз територијалниот интегритет на БиХ

А1он