Анкета: Европејците, Кинезите и Американците подготвени помалку да патуваат со авион заради заштита на климата

Од:

Мнозинството Европејци, Кинези и Американци оваа година планираат помалку да патуваат со авион со цел намалување на емисијата на штетни гасови и спречување на климатските промени, се наведува во денеска објавеното истражување на Европската инвестициска банка (ЕИБ).

Во анкетата на ЕИБ, 36 отсто од Европејците рекле дека и во текот на празниците помалку патувале со авион поради климатските промени, додека 75 отсто планираат тоа да го направат годинава.

Бројот на испитаници во Кина кои планираат помалку да патуваат со авион годинава изнесува 94 отсто, а во САД 69 проценти.

На авиоиндустријата отпаѓа нешто помалку од два отсто од вкупната емисија на штетни гасови, а контрола на загадување е неопходна поради очекуваното зголемување и растот на бројот на патници во авио-сообраќајот.

Со анкетата на ЕИБ опфатени се вкупно 30 илјади испитаници во 28 држави од ЕУ, САД и Кина. Спроведена е во периодот од 27 септември до 21 октомври минатат година.

Би можело да ве интересира

Акуведр: Сува пролет во Европа, Балканот со просечни врнежи од дожд

Ана Ололовска

ОН: Секое дете е во опасност поради климата и лошата исхрана

Ана Ололовска

Половина милион школки пронајдени мртви на плажа во Нов Зеланд

Ана Ололовска

Британија инвестира 1,6 милијарди долари во суперкомпјутер за климатски прогнози

Ана Ололовска

Температурата на Антарктикот повторно урива рекорди

Драган Поповски

ОН почнаа најголемо испитување на јавното мислење во светот за климатските промени

Драган Поповски