Алжир осуди 49 лица на смртни казни поради линч на лажно обвинет за шумските пожари

Од:

Суд во Алжир осуди 49 лица на смрт поради линч на човек лажно обвинет за подметнување смртоносни шумски пожари за време на продолжениот топлотен бран минатата година.

Смртните казни во Алжир речиси секогаш се заменуваат со доживотен затвор и немало егзекуција во земјата од 1990-тите кога владата се бореше против исламистички бунт во граѓанската војна во која загинаа стотици илјади луѓе, пренесува Франс24.

Убиството на 38-годишниот Џамал ​​Бен Исмаил, ја шокираше земјата. Тој беше осомничен дека ги подметнал пожарите во кои загинаа најмалку 90 луѓе, по што се пријавил во полициска станица во регионот Тизи Узу. Бил ослободен и откако отпатувал во Кабилија, Бен Исмаил бил заробен од десетици млади луѓе од Ларб Нат Иратен и жив запален, според сведочењето и видеата презентирани за време на судењето.

Подоцна се покажа дека Бен Исмаил, уметник од Милиана (230 километри или 140 милји позападно), се упатил во регионот како волонтер за да помогне во гаснењето на пожарите.

Десетици луѓе загинаа во пожарите, а градовите и селата останаа во урнатини. Надлежните тогаш соопштија дека пожарите ги подметнале пиромани, не наведувајќи никакви детали.

Судиите осудија и 37 други лица на казни од две до 10 години, а 17 други ослободиле.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Туристи залутаа во алжирски води, убиени се

Се зголемува бројот на загинати во пожарите во Алжир, земјата е под „напад“ на топлотен бран

Во Алжир падна снег

Горан Наумовски

Седумнаесет загинати во три инциденти со истекување гас во Алжир

Ана Ололовска

„Фајненшл тајмс“: Словенија планира да изгради гасовод до Унгарија за алжирски плин

А1он

Арапски самит во Алжир во услови на регионални тензии

Ана Ололовска