Седумнаесет загинати во три инциденти со истекување гас во Алжир

Од:

Седумнаесет лица загинаа во рок од два дена во три одвоени инциденти со истекување гас во Алжир, јави денеска телевизијата „Алгхад“.

– Ги замолувам сите семејства да бидат внимателни за да се избегнат вакви сериозни несреќи во кои има жртви од сите возрасти, рече алжирскиот министер за внатрешни работи Камел Бељуд.

Тој изрази надеж дека граѓаните ќе ги земат предвид упатствата за спречување на опасност од задушување со гас.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Туристи залутаа во алжирски води, убиени се

Се зголемува бројот на загинати во пожарите во Алжир, земјата е под „напад“ на топлотен бран

Во Алжир падна снег

Горан Наумовски

„Фајненшл тајмс“: Словенија планира да изгради гасовод до Унгарија за алжирски плин

А1он

Алжир осуди 49 лица на смртни казни поради линч на лажно обвинет за шумските пожари

Арапски самит во Алжир во услови на регионални тензии

Ана Ололовска