Во Алжир падна снег

Од:

Снег падна во пустинските области во југозападниот дел на Алжир. По два сушни месеци во регионот Башар, студен бран донесе снежна покривка, прва во последните 11 години, пишува Algerie360.

Поради снегот затворени се и неколку локални патишта.

Во Алжир, климатските аномалии зачестија во последната деценија. Во градот Аин Сефра паѓаше снег во 1979, 2016, 2017, 2018, 2021 и 2022 година.

Би можело да ве интересира

Туристи залутаа во алжирски води, убиени се

(ВИДЕО) Падна снег на врвот Мармолада во Италија

Се зголемува бројот на загинати во пожарите во Алжир, земјата е под „напад“ на топлотен бран

Чести одрони на патиштата во Дебарско, на Маврово снег

Србија целосно парализирана – Белград завеан во снег

На Маврово вее снег

Горан Наумовски