Ал Сиси: Египет може да ја измени воената ситуација во Либија

Од:

Египет нема да седи со скрстени раце во случај на каква било директна закана кон него или кон Либија, порача египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси.

– Доколку сака, Египет може да ја измени воената ситуација брзо и одлучно, истакна Ал Сиси, повикувајќи ги сите завојувани страни во Египет да го прекинат судирот.

Тој во Катар се сретна со лидерите на либиските племиња од Бенгази, упориштето на генералот Калифа Хафтар, кои им дале овластување на претседателот и на египетската војска да интервенираат во нивната земја поради „заштита на суверенитетот на Либија“, се наведува во соопштението од кабинетот на Ал Сиси.

Тие го повикале да се бори против „турската инвазија и тероризмот“.

Би можело да ве интересира

Лидерот на меѓународно признатата Влада во Либија сака да ја предаде власта идниот месец

Ана Ололовска

ОН: Брод со мигранти се преврте во близина на Либија, најмалку 24 настрадани

Ана Ололовска

Турско-руски разговори за Сирија и за Либија денеска и утре во Анкара

Ана Ололовска

Привремената влада во Бенгази поднесе оставка

Ана Ололовска

Демонстрантите го запалија седиштето на паралелната влада во Либија

Ландов

Либија од нафтената блокада на силите на Хафтар загубила речиси 9,5 милијарди долари

А1он