ВИДЕО: Путин го крена светот на нозе – НАТО се мобилизира, страв од нуклеарки

Од:

Војната во Украина пред ескалација. Светот е на нога и загрижен по најавите на Путин дека е подготвен да употреби и нуклеарно оружје.

Зошто сега се забрзаа работите? Двете страни брзаат да доминираат пред стартот на зимата, посебно пред дождовната сезона во Украина.

За Русија референдумот во четирите области кои се под нивна контрола ќе им даде можност секој напад на овие територии да го третираат како напад на Русија.

Експертите сметаат дека не блефира кога вели дека ако мора ќе го употреби и нуклеарното оружје, прашање е како светот ќе реагира. Во сите симулации кои ги правел Пентагон, а кои се однесуваат на употребата на нуклеарно оружје од Русија, ако некоја од другите нуклеарни сили возврати – симулацијата завршува со КРАЈ на светот!

Целосната анализа погледнете ја во „Скен“

Би можело да ве интересира

Руска уметничка отвори изложба со пацифистичка тематика, делата и се запленети

Ана Ололовска

Борците од Бахмут ја опишаа тактиката на Вагнер: Тие се како зомби, газат и се качуваат преку трупови

Селиванов: Украинската армија го уби министерот за внатрешни работи на Украина

Руски новинар осуден на осум години затвор за ширење „лажни вести“ за руската армија

А1он

На Украина треба да и се дозволи да влезе во НАТО веднаш штом ќе заврши војната вели новиот чешки претседател

А1он

Пловило со 60 американски „Бредли“ за потребите на Украина отплови за Европа

А1он