(ВИДЕО) Ердоган: Им благодарам на Скопје, на Гостивар, на Македонија!

Од:

На вчерашниот партиски митинг, пред голема маса насобран народ, премиерот на Турција Реџеп Таип Ердоган, на почетокот се заблагодарил, обраќајќи им се на илјадниците жители на Македонија, Косово, Босна и Херцеговина и другите балкански земји кои организирале собири за да го поддржат.

„Им благодарам на Скопје, Гостивар, Сараево, Малезија, Босна и Херцеговина, Македонија и на секој човек кој дошол на собирите за поддршка“, рекол Ердоган.

sobir-erdogan

Премиерот на Турција изјавил дека во Анкара “на странските медиуми им е дозволено да известуваат во врска со последните случувања во Турција”.

sobir-erdogan1

Ердоган изјавил дека во текот на демонстрациите во земјата биле уништени 12 објекти на неговата партија и прашал: “Дали тоа е вашето разбирање на демократијата и слободата? Дали сето тоа навистина е поврзано со паркот Гези?”.

sobir-erdogan2

„Tурскиот народ ја штити својата Влада. Народот ја штити демократијата и слободата на изразување Ние нема да дозволиме било кој повторно да ја дели Турција на улици, села, градови, области и сите да стравуваат од меѓусебни непријателства.Ние сите сме Турција. Ова единство никој нема да може да го наруши“, порачал Ердоган.

sobir-erdogan3 sobir-erdogan4 sobir-erdogan5 sobir-erdogan6 sobir-erdogan7 sobir-erdogan9 sobir-erdogan91

Би можело да ве интересира

Турција ги отфрла критиките на ОН за Кипар

Ана Ололовска

Вучиќ му одговори на Ердоган дека ќе се бори ако дојде до лобирање за признавање на Косово

Ана Ололовска

Блинкен: Акциите на кипарските Турци во Вароша се провокативни и неприфатливи

Ана Ололовска

Грчко МНР: Турција да запре со провокациите на Кипар и да се усогласи со меѓународното право

Ана Ололовска

Ердоган: Веднаш можеме да го преземеме управувањето со аеродромот во Кабул, доколку САД не поддржат

Ана Ололовска

Инцидент меѓу турски и кипарски патролен брод

Ана Ололовска

3 comments

hmm 16/06/2013 - 22:01 at 22:01

golema masa kolku cela makedonija toa e golema masa ako ne ste znaele

Reply
Cudno! 17/06/2013 - 20:16 at 20:16

koj drug go poddrza Erdogan osven Makedonija? Normalno e toa?

Reply
oле 18/06/2013 - 11:05 at 11:05

Не се чуди. Ако си од Македонија.

Reply

Leave a Comment

19 + two =