vojdan cernodrinski

Култура

Со омажот „Драмски за Конески“ завршува 55. театарски фестивал „Војдан Чернодрински“

А1он
Со омажот „Драмски за Конески“ за животот и делото на великанот на македонската литература и култура во чест на 100-годишнината од неговото раѓање, вечер во
Култура

Три претстави вечерва на МТФ „Водјан Чернодрински“, утре ќе се знае најдобрата претстава

А1он
Со вечерашните претстави ќе биде заокружена официјалната програма на 55. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ што од 1 до 8 октомври се одржува во Прилеп.
Култура

Претставите на Кумановскиот и на Драмски на репертоарот на МТФ „Војдан Чернодрински“

А1он
Уште две претстави во конкуренцијата за награди се денеска на програмата на 55. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“, што почна во петокот и ќе трае
Култура

Отворен 55. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“

А1он
Театарот е секогаш жив. Со векови наоѓа волшебни излези од секоја ситуација. По изминатиов период, полн со, досега, непознати искушенија и предизвици, вечерва сме овде
Култура

Македонскиот народен театар со „Мој термин“ го отвора 55. фестивал „Војдан Чернодрински“

А1он
„Мој термин“ е претставата со која Македонскиот народен театар годинава ќе го отвори 55. македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. Официјалната фестивалска програма, која со децении
Култура

Познати наградите за животно дело и репертоарот на јубилејниот 55-ти МТФ „Војдан Чернодрински“

А1он
Актерите Емил Рубен и Борис Чоревски и сценографот Крсте С. Џидров се годинашни добитници на наградата за животно дело на јубилејното 55-то издание на Македонскиот
Култура

МТФ „Водан Чернодрински“ за одржување на јубилејното 55-то издание ќе чека подобри времиња

А1он
Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој требаше да почне денеска и да го одбележи, со врвни претстави и гостувања од странство, својот голем јубилеј, 55-години
Култура

(ВИДЕО) Бунт на актерите од прилепскиот театар: Доста ги трпевме вашите хирови

А1он
Актерите од Народниот Театар „Војдан Чернодрински“ од Прилеп при примањето на наградата за колективна игра за изведба на претставата „Фигурае Венерис Хисториае“ упатија критики до
Култура

Мјузиклот „Тајно моја“ го затвори 52-от МТФ „Војдан Чернодрински“

А1он
Со мјузиклот „Тајно моја“ во изведба на Македонската опера и балет вечерва во Прилеп беше затворен 52-от по ред Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. „Трудна