vlada

Македонија

Министерот Адеми се сретна со извршниот директор на РЕЦ Марта Бониферт

А1он
Делегација на Република Македонија предводена од министерот за животна средина и просторно планирање Абдилаќим Адеми, која учествува во работата на глобалниот Самит за вода во
Економија

Димовски-Фјодоров: Унапредување на соработка за извоз на рускиот пазар

А1он
Mинистрите за земјоделство на Република Македонија и Руската Федерација Љупчо Димовски и Николај Фјодоров денеска во Москва одржаа средба во пресрет на меѓувладината македонско –
Македонија

Во новите договори за автопатите владата предвидува плус 10% за непредвидени работи

А1он
Изградбата на новите автопати Скопје – Свети Николе – Штип и Кичево – Охрид ќе се реализира со исклучитено поволен кредит преку кинеската Ексим банка,
Македонија

Владата го продолжи рокот за земјоделски субвенции до 20 октомври

А1он
Владата одлучи рокот за поднесување апликации за добивање земјоделски субвенции да биде продолжен до 20 октомври годинава. Ова денеска го изјави владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев
Македонија

ТМ: 1,7 милиони евра за нови реклами на Владата и корумпирање медиуми

А1он
Не запира ненаменското, неодговорното и расипничко трошење на парите на граѓаните преку омилениот начин на Владата бесмислени, но извонредно скапи кампањи и промоции за саморекламирање, реагита Транаспарентоност
Економија

Заменик-министерот Коњановски во работна посета на Богданци

А1он
Заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Зоран Коњановски, денеска престојуваше во работна посета на Богданци. На средбата со градоначалничката Анастасија Олумчева се запозна со активностите
Македонија

Во „Македонски шуми“ како самохран родител, а е среќно оженет

А1он
Не престануваат реакциите за сомнителност на целиот процес на вработување преку комјутерски систем кој по се изгледа вработува партиски кадри кои се далеку од социјално
Економија

Владата бара идеи за најдобар модел за концесионирање со „Македонско село“

А1он
Владата ќе бара од бизнис заедницата и јавноста идеи и сугестии за функционирањето на комплексот „Македонско село“, со цел во транспарентен процес да обезбеди најдобар