viktor dimovski

Македонија

Прекината седницата на собраниската Комисија за надзор на работата на АНБ, не се појави никој од Агенцијата

А1он
На денешната седница на собраниската Комисија за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и Агенцијата за разузнавање присуствуваа пратениците и од опозицијата
Македонија

Директорот на АНБ ќе биде сменет за 24 дена, но не поради скандалот со Онишченко, туку ќе биде амбасадор

Кристијан Ландов
Директорот на Агенцијата за национална безбедност, Виктор Димовски, ќе биде променет. Но, не поради скандалот со издавање на државјанство на Украинецот Александар Онишченко, туку поради
Македонија

Без консултација со партнерите од НАТО дадена е согласност за државјанството на Онишченко, АНБ ја лоцираше одговрноста кај поединец

А1он
Последното ниво на проверка, консултацијата со партнерите во НАТО алијансата не било направено и тоа е пропуст на поединец. Вака директорот на АНБ, Виктор Димовски
Македонија

Пренџов: Димовски од АНБ не дојде на собраниска комисија, од денот на поднесување на документи за државјанство до денес Онишченко е на црна листа на САД

А1он
Денесka се одржа седница на комисијата за надзор над работата на АНБ и АР. Директорот Димовски не присуствуваше поради предходно договорено патување во странство. Седницата