Пренџов: Димовски од АНБ не дојде на собраниска комисија, од денот на поднесување на документи за државјанство до денес Онишченко е на црна листа на САД

Од:

Денесka се одржа седница на комисијата за надзор над работата на АНБ и АР. Директорот Димовски не присуствуваше поради предходно договорено патување во странство. Седницата ќе продолжи во петок, (со присуство и на директорот на АНБ)со почеток во 12 часот напиша претседателот на Комисијата Љупчо Пренџов.

-Јавноста ја интересираат одговорите и коментарите од страна на Димовски за следниве прашања: Дали АНБ знаела дека А. Онишченко од денот кога ги поднел документите за македонско државјанство до денешен ден е на црната листа на САД. Дали АНБ добила информација дека Онишченко е осомничен за криминал и перење пари во вредност од над 100М€ во својата матична држава Украина. Истиот бил и пратеник во Украина но тамошното Собрание му го одзело мандатот. До ден денешен е лице кое се бара и има распишано потерница по него од страна на Украина. Господинот исто така има и руско државјанство. Како АНБ констатирала дека има “чисто досие” пишува пренџов во реакцијата на социјалните мрежи.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Падна понуда за кладба во Собранието меѓу власта и опозицијата

Кристијан Ландов

Собранието го верификува мандатот на новата пратеничка Даниела Стојановска Пановска

Ана Ололовска

Николоски: ЕУ треба да го почитува и македонското мислење бидејќи проблемот со Бугарија го загрозува македонското национално самоопределување

Ана Ололовска

Усвоен Буџетот за 2023 година

Прекината седницата на собраниската Комисија за надзор на работата на АНБ, не се појави никој од Агенцијата

Катерина Павлова-Николовска

Лазаревска: СДСМ обезбеди средства за водоводи и канализации, на потег се градоначалниците

Ана Ололовска