tanzanija

Свет

Претседателот на Танзанија одбива вакцина и тврди дека Господ штити од Ковид-19

А1он
Претседателот на Танзанија Џон Магуфули денеска изјави дека на неговата земја не ѝ треба карантин затоа што Господ ги штити жителите од коронавирусот и оти
Свет

Пожар во интернат во Танзанија, изгореа десетмина ученици

А1он
Најмалку десетмина ученици загинаа во пожар што го зафатил интернатот на приватно основно училиште во северна Танзанија, изјави висок владин претставник. Уште седум други деца
Свет

Рудар од Танзанија стана милионер преку ноќ, ископал скапоцен камен тежок шест килограми

А1он
Танзаниски рудар пронајде редок сино-темновиолетов скапоцен камен, познат како „танзанит“, тежок над шест килограми. Пронаоѓачот Саниниу Лајзер (52) во јуни на овој начин стана милионер,
Свет

Тестирање на папаја, овца и коза во Танзанија покажало присуство на коронавирусот

А1он
Во лабораторија во Танзанија, тестирање на папаја, овца и коза, покажало присуство на коронавирусот. Следи проверка и истрага поради сомнежи во квалитетот на тестовите. Директорот
Свет

Смртниот биланс од експлозијата во Танзанија се искачи на 75 лица

А1он
Поради несреќата, претседателот на таа земја Џон Магуфили прогласи национална жалост, а вчера и денеска се погребани настраданите. Меѓу повредените, кои се здобија со тешки
Свет

ВИДЕО: Два брода горат во Керчинскиот Теснец

А1он
Два брода, што пловат под знаме на Танзанија, горат во водите на Керчинскиот Теснец, откако на едниот од нив се случила експлозија, соопшти Прес-службата на
Свет

Танзанските власти формираа специјална единица за лов на хомосексуалци

А1он
Дар Ес Салама, најбогатиот град и покраина во Танзанија формираше единица за откривање хомосексуалци, и таа ќе почне со работа идната седмица, соопшти гувернерот на