Пожар во интернат во Танзанија, изгореа десетмина ученици

Од:

Најмалку десетмина ученици загинаа во пожар што го зафатил интернатот на приватно основно училиште во северна Танзанија, изјави висок владин претставник.

Уште седум други деца се здобиле со тешки изгореници, соопштија властите.

-Во овој ученички дом биле сместени 74 ученици, а кога се запалил учениците почнале да бегаат, но поради силината на пожарот некои не успеале навреме да се спасат, изјави регионалниот комесар на Кагер, Марко Гагути.

Полицијата, пожарникарите и другите владини претставници веднаш почнале истрага за причината за пожарот, која засега останува непозната, изјави Гагути во телефонски разговор за британските медиуми.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Се запали улична светилка пред Олимписки базен во Скопје

Искра Манојлоска

Гори земјоделска задруга во тетовска Брвеница, пожарникарите со часови се обидуваат да го скротат огнот

Жарко Настоски

Повторно гори депонијата кај „Борис Трајковски“, црниот чад и лошиот мирис се шират низ Карпош

Кристијан Ландов

Поради пожарите масовно се евакуираат жителите од Орегон и Калифорнија

А1он

ВИДЕО: Голем пожар во Бејрут, се запали склад за гуми во бесцаринската зона на пристаништето

Жарко Настоски

Голем пожар во предградиe на Атина, жителите се евакуираат кон блиската плажа

Жарко Настоски