stip

Македонија

Студенти на Штипскиот универзитет фалсификувале документи за да заминат во странство

А1он
Управата на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип се размрда по дописот што деновиве пристигна од амбасада на една странска држава во Македонија. Според дописот што
Македонија

ФОТО: Поставен камен-темелникот на „Св. Константин и Елена“ во Штип

А1он
Во Штип денес беа поставени темелите на новата црква „Св.Константин и Елена“ во населбата „Балканска“. НеговотоВисоко Преосвештенство, митрополитот брегалнички г. Иларион во присуство на неколку
Македонија

ФОТО: Фонтаната на штипскиот плоштад ќе стане најскапата цветна жардиниера во државата

А1он
Фонтаната на градскиот плоштад во Штип, за која беа потрошени 15.000 евра, ќе  биде пренаменета. Градоначалникот Илчо Захариев,одлучи нефункционалната фонтана да ја претвори во цветна
Македонија

ФОТО: До кога општинската каса на Штип ќе се празни поради хирови на градските татковци?

А1он
Градоначалникот на oпштина Штип, Илчо Захариев, реши  да ја поништи одлуката за дислокација на спортско- рекреативниот центар „Џексон“ –Штип. Спортско-рекреативниот центар „Џексон“  е сместен во
Македонија

ФОТО: Информативниот автобус на ЕУ во посета на центарот на источна Македонија

А1он
Делегација составена од високи претставници на Европската Унија, која во текот на изминатиот месец помина повеќе градови и села низ Македонија, денеска престојуваше во Штип.
Македонија

Стогодишна жителка на штипско Сарчиево пушти во употреба реконструирана чешма

А1он
Во штипското село Сарчиево свечено се пушти во употреба реконструираната чешма. Црвената лента ја пресече стогодишната Савка Милева. Оваа едовековна старица вели дека реконструираната чешма
Македонија

ФОТО: Пуштен во употреба реконструираниот пат Три Чешми – Сушево

А1он
Денес свечено беше пуштен во употреба реконструираниот пат што ја поврзува штипската приградска населба „Три Чешми“ со спортскиот аеродром во Сушево. Станува збор за пат
Македонија

ФОТО: Улицата „Страшо Пинџур“ во Штип непристапна за возила

А1он
Додека сообраќајниот режим во Штип се менува, локалните власти како да заборавија дека улицата „Страшо Пинџур“ веќе со месеци е речиси непроодна. Реконструкцијата на водоводната