Штипскотото училиште „Славејко Арсов“ доби донација од Германската амбасада

Од:

Основното училиште „Славејко Арсов“ во Штип доби донација од Германската мабасада за опремување на кабинетите по неколку предмети.

dobivaj vesti na viber

Според директорката Анита Петрова, донацијата вредна 5.500 евра е добредојдена за училиштитето.

– Со средствата ќе се финансира опремувањето кабинети за математика и физика, биологија и хемија, историја и географија. Опремувањето ќе почне во август. Учениците во новата учебна година ќе имаат опремени кабинети, изјави Петрова.

Во меѓувреме се очекува и изградбата на новите училници и на новата спортска сала. Учениците досега имаа настава по физичко во адаптирана училница.

Во ООУ „Славејко Арсов“ учат повеќе од 450 деца, а Баби е една од поголемите штипски населби.

Би можело да ве интересира

Претреси во Штип, пронајдени повеќе украдени предмети

А1он

Штипјанец фатен на дело додека крадел од двор на кафеана

А1он

Кривични пријави за штипски лихвари

А1он

Затвореник дилал хероин во штипскиот затвор

А1он

Изречени 22 санкции за брзо возење на територија на СВР Штип

А1он

Земјотрес со епицентар на подрачјето Свети Николе – Штип

А1он

Leave a Comment

four × three =