skopska zooloska

Македонија

Стаменов: Апелираме до институциите да се пронајдат сторителите на немилите настани во Скопје ЗОО

А1он
Директорот на ЈУ Зоолошка Градина Скопје, Кристијан Стаменов денеска извести за неколку немили настани кои во изминатиов период се случуваа во Зоолошката во Скопје. „Најпрво
Македонија

Кристијан Стаменов в.д. директор на Зоолошката градина во Скопје, Тина Мицковска негова заменичка

А1он
Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска го назначи Кристијан Стаменов за нов в.д. директор на ЈУ „Зоолошка градина“ на Град Скопје, откако претходниот директор Ѓорги
Македонија

Здруженија ja бараат активистката која го спаси мечето Теди од кошмарот во Штип, да биде директорка на скопската зоолошка

Кристијан Ландов
Пет здруженија за заштита на животни и повеќе активисти ја предложија и поддржаа Тина Мицковска да биде нова в.д. директорка на Зоолошката градина во Скопје.
Македонија

Директорот на скопската Зоолошка градина поднесе оставка

А1он
Директорот на скопската Зоолошка градина, Ѓорги Галетановски поднесе оставка од работното место. За оставката, тој информираше на неговиот Фејсбук профил. „Сакам да ве известам дека
Македонија

Популарниот вид камили-алпака, за првпат во скопската Зоолошка градина

Искра Манојлоска
Три камили од видот алпака за првпат пристигнаа во скопската Зоолошка градина. Алпаките се јужноамерикански вид на камили и познати се по нивната волна која
Македонија

Мајмунчето Лука од мизерниот кафез во битолската зоолошка пристигна во Скопје

А1он
Мајмунчето Лука, чија фотографија од тоа како седи во мизерни услови во валкан кафез во битолската Зоолошка градина никого не остави рамнодушен, денеска беше донесен
Македонија

Скопската зоолошка градина ќе добие фламинга и пингвини

А1он
Во ЈУ „Зоолошка градина Скопје“ започна изградбата на живеалиштето за фламинга и пингвини. Ова живеалиште ќе се гради етапно, а според рокот на изградба се